Szukasz firmy? Szukaj na Yelp.pl albo przejdź do Yelp dla właścicieli firm

Centrum wsparcia

 
Yelp Support Center

Co powinienem zrobić jeśli otrzymam negatywną recenzję mojej firmy?

Zatrzymajmy się i zastanówmy, recenzje są informacją. Czy są one pozytywne czy krytyczne lub pośrodku, pozwalają dowiedzieć się więcej o klientach i ulepszyć swoje usługi. Każda firma ma obszary do ulepszenia i nie może być idealna w 100% cały czas. Próbujemy przez to powiedzieć, że sporadyczna, krytyczna recenzja jest w porządku. Ważne, by zwrócić uwagę na tematykę tych recenzji i wskazać możliwości do poprawy.

Otrzymanie zarówno pozytywnych, jak i krytycznych recenzji, jest rzeczą dobrą. Pokazują one bowiem spektrum doświadczeń konsumenckich i pozwalają budować zaufanie klientów. Przeprowadzone badania, sugerują że konsumenci mają większe zaufanie do recenzji i rankingów gwiazdkowych, gdy widzą mieszankę krytycznych i pozytywnych opinii. Dane Yelp pokazują również, że firmy z krytycznymi recenzjami, mają większą liczbę odsłon niż firmy bez krytycznych komentarzy.

Otrzymanie krytycznej recenzji na Yelp może zaboleć, jednak można naprawić tę sytuację i/lub zmienić sposób sposób w jaki dana osoba postrzega Twoją firmę, podejmując 3 następujące kroki:

  1. Odczekaj chwilę. Właściciele firm, którzy nie odpisują natychmiastowo, odpowiadają grzeczniej i mają już przemyślane rozwiązanie problemu. Nie czekaj jednak zbyt długo.
  2. Działaj według swoich zasad. Twoja firma jest Twoja dumą i sukcesem, dlatego nie stosuj urażonego i defensywnego tonu, możesz tym zniechęcić ludzi do siebie. Jeśli nie masz pewności, jaki ton ma Twoja odpowiedź, poproś zaufanego współpracownika lub znajomego, by przeczytał Twoją odpowiedź zanim ją opublikujesz.
  3. Nie łam się. Bądźmy szczerzy, nie możesz zadowolić każdego klienta za każdym razem. Postaraj się naprawić problemy słusznie wskazane przez recenzentów, upewnij się, że zrobiłeś wszystko co mogłeś i dalej zapewniaj najlepszą usługę dla swoich potencjalnych klientów.


Więcej informacji jak odpowiadać na recenzje, znajdziesz w naszym artykule na blogu "Jak odpowiadać na recenzje" (po ang.)