Szukasz firmy? Szukaj na Yelp.pl albo przejdź do Yelp dla właścicieli firm

Centrum wsparcia

 
Yelp Support Center

Czy Yelp usunie fałszywą albo zniesławiającą recenzję?

Jeżeli natkniesz się na recenzję wzbudzającą wątpliwości, zgłoś ją i podaj jakiekolwiek informacje, aby nasi moderatorzy mogli je niezależnie zweryfikować. Należy jednak pamiętać, że zazwyczaj pozwalamy użytkownikom bronić swoich recenzji jeżeli zdają się one odzwierciedlać jakiekolwiek osobiste doświadczenia i/albo opinie. 

Jeżeli recenzja, którą wcześniej oflagowałeś(aś) nie została usunięta przez naszych moderatorów ale chciałbyś(abyś) poprosić o ponowne rozpatrzenie, albo ty lub Twój prawnik otrzymaliście ostateczne orzeczenie z sądu podlegającej mu jurysdykcji oznajmiające, że recenzja jest zniesławiająca, skontaktuj się z naszym zespołem wsparcia

Jeżeli prosisz o ponowne przyjrzenie się recenzji, ważne jest abyśmy wiedzieli czy brakuje nam kluczowych informacji w naszej ocenie recenzji. Na przykład, jeśli recenzja jest zniesławiająca albo narusza twoje prawa, powinieneś(nnaś) odpowiednio przedstawić sytuację z wystarczającą ilością szczegółów, abyśmy mogli wyciągnąć odpowiednie wnioski. 

Miej również na uwadze, że korzystamy ze zautomatyzowane programu, aby ustalić które recenzje rekomendować użytkownikom, więc nawet jeśli nasi moderatorzy nie usuną recenzji, nasz program może oddzielnie ustalić czy recenzja nie jest przydatna albo wystarczająco wiarygodna, aby była wyświetlana naszym użytkownikom. 

Właściciele firm nie powinni się krępować przed wykorzystaniem swoich kont firmowych, aby odpowiedzieć publicznie albo bezpośrednio odnośnie wszelkich nieprawidłowości w recenzji.