Szukasz firmy? Szukaj na Yelp.pl albo przejdź do Yelp dla właścicieli firm

Centrum wsparcia

 
Yelp Support Center

Jak mogę skontaktować się z Yelp?

Centrum wsparcia zawiera odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, i jest samoobsługową bazą danych. Dzięki niej powinieneś(nnaś) być w stanie rozwiązać swój problem poprzez wyszukiwanie i nawigację ze strony głównej. W niektórych przypadkach właściciele firm i użytkownicy będą musieli otrzymać dalszą pomoc przy zgłaszaniu problemów, sugerowaniu zmian, albo skontaktować się bezpośrednio poprzez poniższe formularze: 

Treści wzbudzające wątpliwości 

Możesz powiadomić naszych moderatorów o recenzji albo zdjęciu, które może naruszać nasze Wytyczne treści poprzez zgłoszenie owej treści.

Strona z informacjami firmowymi 

Możesz powiadomić naszych moderatorów, że informacja, którą mamy umieszczoną dla firmy jest niedokładna albo przestarzała poprzez zasugerowanie zmian do strony firmowej.

Okazje Yelp i bony upominkowe

Dla Yelperówuzyskaj pomoc przy kupowaniu i realizowaniu okazji i bonów upominkowych Yelp, i dowiedz się gdzie zwrócić się z jakimikolwiek problemami. 
Dla właścicieli firm: otrzymaj pomoc z utworzeniem okazji, dodaniem ograniczeń, i otrzymaniem zapłaty za sprzedane kupony. 

Dostawa jedzenia i zamawiania online

Pytania odnośnie zamawiania jedzenia, rezerwacji, i innych produktów zamawianych poprzez Yelp są zazwyczaj najlepiej odpowiadane przez firmę, która oferuje te produkty albo usługodawcę dostawy. Umieszczamy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w tej kwestii również w Centrum wsparcia. 
 
W niektórych sytuacjach będziesz musiał(a) skontaktować się z naszym zespołem wsparcia. Możesz to zrobić tutaj.