Szukasz firmy? Szukaj na Yelp.pl albo przejdź do Yelp dla właścicieli firm

Centrum wsparcia

 
Yelp Support Center

Kiedy powinienem zgłosić recenzję?

Najlepsze recenzje są pełnymi pasji, osobistymi opowieściami zawierającymi wiele szczegółów i wskazówek. Członkowie społeczności Yelp reprezentują pełne spektrum opinii, głosów i doświadczeń, ale usuwamy ich recenzje, gdy zaobserwujemy, że naruszają nasze Wytyczne Treści. Pomóż nam w ich przestrzeganiu poprzez zgłaszanie takich recenzji. Miej jednocześnie na uwadze, że zgłoszenie recenzji nie gwarantuje jej usunięcia.
 

Oto cztery główne powody, dla których możemy usunąć recenzję

 1. Zachodzi konflikt interesów między recenzentem a recenzowanym miejscem

 • Zachodzi podejrzenie, że recenzent jest przedstawicielem konkurencji lub byłym pracownikiem

 • Zachodzi podejrzenie, że recenzent jest powiązany z recenzowaną firmą

 • Recenzent otrzymał zapłatę lub inną formę kompensacji za wystawienie recenzji

 • Recenzent promuje biznes albo konkurenta

        2. Recenzja nie skupia się na doświadczeniach konsumenckich recenzenta

 • Dotyczy doświadczeń konsumenckich kogoś innego

 • Powstała w odpowiedzi na bieżące doniesienia medialne

 • Głównie skupia się na podważeniu recenzji innego użytkownika Yelp

 • Dotyczy innej firmy

 • Jest skopiowana z innego źródła

         3. Recenzja zawiera niedozwolone treści

 • Zawiera mowę nienawiści, sprośności lub groźby
 • ​Zawiera prywatne informacje dotyczące pracowników lub klientów
 • Zawiera stwierdzenia, które w sposób oczywisty lub dorozumiany są fałszywe (ale nie opinie)
 

Zachodzi wyraźny konflikt interesów między recenzentem a recenzowanym miejscem

Yelp pracuje ciężko na to, by być zaufanym źródłem informacji dla użytkowników, więce recenzje zamieszczane w serwisie powinny być obiektywne. Oznacza to, że będziemy usuwać recenzje, gdy oczywistym jest, że w danej sytuacji zachodzi konflikt interesów, w tym recenzje zamieszczane przez obecnych lub byłych pracowników danej firmy, konkurencję czy znajomych lub członków rodziny właściciela firmy - nawet jeśli nalegają, że faktyczne byli klientami danej firmy i ich opinia jest obiektywna. To samo dotyczy osób, które otrzymały zapłatę lub jakąkolwiek inną formę kompensacji za napisanie recenzji.
 
Prosimy mieć na uwadze, że z reguły nie wystarczy po prostu napisać, że zachodzi podejrzenie konfliktu interesów. Nasi moderatorzy muszą być w stanie ów konflikt zauważyć, w związku z tym prosimy podaj konkretne dowody na konflikt interesów, wysyłając do nas zgłoszenie.
 

Recenzja nie skupia się na doświadczeniach konsumenckich recenzenta

Dobre recenzje pozwalają innym użytkownikom dokonywać świadomych wyborów dotyczących tego, czy warto odwiedzić jakieś miejsce, czy nie i prezentują osobiste doświadczenia klienta lub potencjalnego klienta w danym miejscu. Wszystko co odnosi się do interakcji z daną firmą jest generalnie dopuszczalne do umieszczenia w recenzji. Zawierają sę w tym obserwacje (np. na temat poziomu czystości w sklepie), jak i ogólne wrażenia (np. podejście przedstawicieli danej firmy do klientów czy atmosfera).
 
Recenzje, które nie zostały napisane z perspektywy konsumenta lub skupiają się na elementach spoza interakcji z daną firmą nie są zbyt przydatne dla innych użytkowników i w związku z tym mogą zostać usunięte. Dotyczy to zarówno recenzji bazujących na relacjach osoby trzeciej (nawet jeśli relacja ta jest dokładna), recenzjach bazujących na informacjach, które recenzent usłyszał w mediach lub od znajomego oraz recenzji, które przede wszystkim skupiają się na podważeniu recenzji innego użytkownika. Splagiatowane recenzje oraz recenzje, które omyłkowo zostały zamieszczone na niewłaściwej stronie firmowej mogą być cięższe do wyłapania, ale gdy jest oczywiste, że recenzja została skopiowana z innego źródła lub odnosi się do innej firmy, usuniemy ją.
 
Recenzje, które odnoszą się wyłącznie do godzin otwarcia, oferty czy polityki firmowej również będą usuwane. Informacje te mogą być interesujące i przydatne dla potencjalnych klientów, ale to nie wystarczająca ilość treści, by być uznana za recenzję. Przydatne informacje mogą być zamieszczone jako Wskazówki a komentarze czy dyskusje na temat polityki firmowej, historii czy kultury firmy mogą być zamieszczane na Forum.
 
Jeśli zauważysz recenzję, która nie skupia się na osobistych doświadczeniach konsumenckich, prosimy zgłoś ją.
 

Recenzja zawiera niedozwolone treści

Nasi użytkownicy mogą używać barwnego języka i wyrażać myśli w zgodzie z tym co myślą,a jeśli zachodzi taka potrzeba robić to w sposób dosadnym. Niemniej jednak uważamy, że nie ma potrzeby by uciekać się do gróźb, mowy nienawiści czy sprośności.

Interpretacja tych określeń może być różna, więc objaśniamy co przez to rozumiemy:
 • Groźby: wpisy, które pokazują zamiar zadania bólu, doprowadzenia do uszczerbku na zdrowiu, wyrządzenia szkód lub innej nieprzyjaznej czynności.
 • Mowa nienawiści: wpisy, które atakują osobę indywidualną lub grupę z powodu rasy, religii, pochodzenia i narodowości, orientacji seksualnej, niepełnosprawności czy innych cech.
 • Sprośności: wpisy, które są obraźliwe poprzez odwoływanie się do aktów seksulanych.
Co więcej, recenzenci nie powinni zamieszczać prywatnych danych w recenzji (takich jak np. pełne imię i adres barmana). W pewnych jednak sytuacjach, zamieszczanie pełnego imienia i nazwiska jest dopuszczalne (no. gdy odnosi się do lekarzy, prawników czy agentów nieruchomości).

Jeśli recenzja zawiera niedozwolone treści, prosimy zgłoś ją.
 

Recenzja zawiera fałszywe informacje

Oczekujemy, że nasi recenzenci będę dzielili się z innymi użytkownikami pełnym spektrum swoich doświadczeń związanych z lokalnymi firmami: tymi dobrymi, tymi złymi i wszystkim co pomiędzy. Jednocześnie, oczekujemy, że fakty będę prezentowane zgodnie ze stanem rzeczywistym i bez koloryzowania.


Różnice w opiniach są dokładnie tym - różnicami (np. recenzent uważa, że obsługa była nieuprzejma, a przedstawiciele restauracji nalegają, że obsługa była życzliwa i sprawna), a my pozwalamy, by recenzenci sami bronili swoich recenzji. Z drugiej jednak strony, jeśli recenzent jest w błędzie gdy chodzi o fakty, zachęcamy przedstawicieli firm, by przedstawili swoją wersję wydarzeń lub zgłosili wątpliwości, odpowiadając recenzentowi publicznie lub poprzez bezpośrednią wiadomość. W pewnym sensie to konkurencyjne wersje rzeczywistości, więc z reguły pozwalamy by obie strony mogły zaprezentować swoją wersję.


Jeśli jednak recenzja zawiera informacje, które są w sposób faktyczny lub dorozumiany fałszywe, a które naruszają twoje prawa, prosimy zgłoś ją


(Do góry strony)Powinieneś zgłaszać recenzje, które mogą być niezgodne z naszymi zasadami i zawsze podaj konkretne dowody na to, dlaczego dana recenzja nie jest zgodna z zasadami. Tym niemniej pamiętaj, że samo podejrzenie niezgodności z reguły nie wystarcza do tego, by recenzja została usunięta i nawet jeśli uznasz coś za obraźliwe, dopuszczamy pełne spektrum opinii w naszym serwisie, więc nasi moderatorzy mogą stwierdzić, że dana recenzja nie łamie naszych Wytycznych Treści.
 

(Do góry strony)